HostHaberleri

Hosting Nedir, Ne İşe Yarar?

Hosting kişi ve organizasyonların web sitelerinin ve sayfalarının kesintisiz şekilde internet üzerinde yayınlanmasına imkan sağlayan web sitesi yayınlama hizmeti olarak tanımlanır. Barındırma hizmeti olarak da isimlendirilir. Hosting ile web sayfasının bilgileri saklanır ve ziyaretçilerin bu bilgilere erişmesi sağlanır.

Hosting İşlevi Nedir?

Web sitesinin yayınlanması için ihtiyaç duyulan bütün içerikler hosting hesabında depolanır. Web sitesinin 7/24 erişilebilir olmasını sağlayan ve sunucuya kiralanan alandır. Hosting hesabı bulunmayan web sitesi üzerinden içerik yayınlamaları mümkün değildir. Site ziyaretçilerinin tarayıcıya sitenin adresini yazmaları ile beraber siteye ait dosyaların bulunduğu sunucuya yönlendirme yapılır.

Hosting Çeşitleri Nelerdir?

Hosting türleri arasından sitenin ihtiyacı olan kaynakların boyutuna, sunucunun kullandığı işletim sistemine ve sağlanma türüne seçim yapılmalıdır. Hosting çeşitlerinin gruplandırılması şu şekildedir:

  • İşletim sistemine göre: Linux ve Windows hosting olmak üzere ikiye ayrılır. Linux işletim sistemi için Linux tabanlı ve Windows işletim sistemi için Windows tabanlı hosting kullanılmalıdır. PHP, MySQL, Perl ve Cgi kullanılan siteler için Linux ASP kodlama dilinde yazılmış siteler için Windows tabanlı hosting kullanılmalıdır.
  • Paylaşım türüne göre: Dedicated Server, VDS, VPS ve Shared Web Hosting olmak üzere dört grupta incelenir. Dedicated Server sunucunun tamamının müşteriye ait olduğu ve sanallaştırma metodu ile birden fazla siteyi sunucuda barındırabilecekleri hosting çeşididir. VDS fiziksel sunucuların birden fazla fiziksel sunucu olarak kullanılmasına imkan tanıyan hosting türüdür. VPS de VDS gibi çalışır ancak sunucu kaynaklarının ortak kullanılması ile VDS’den ayrılır. Bir sunucu üzerinde birden fazla web sitesinin barındırılması için kullanılan ekonomik hosting çeşidi ise, Shared Web Hosting’dir.
  • Diğer hosting çeşitleri: WordPress Hosting, Cloud Server, Kurumsal Hosting ve E-posta Sunucusu olmak üzere dört çeşittir. WordPress hosting, WordPress kullanımı için optimize edilmiştir. Cloud hosting, fiziksel sunucu havuzundan sanallaştırma ile sanal fiziksel sunucuların elde edildiği bulut sunucudur. Kurumsal hosting, e-posta trafiği yoğun olan işletmelerin tercih ettikleri bir hosting çeşididir. E-posta sunucusu ise, başka web sitesi ve uygulamanın barındırılamadığı ancak yoğun e-posta trafiğinin kusursuz şekilde işlemesini sağlayan hosting türüdür.

Kurumsal Hosting Nedir?

Kurumsal hosting, sunucu içerisinde özel bir A class IP tanımlanmış ve sorunsuz bir altyapı ile mail trafiği sağlıyor olması ile diğer hosting türlerinden ayrılır. Linux hosting veya Windows hosting ile oldukça benzerdir. Çoğunlukla trafik ve depolama alanı sınırsız olarak belirlenen bir hosting paketidir. Web sitesine ihtiyacı olmayan firmaların kurumsal mail adresleri için tercih edebilecekleri web barındırma çözümüdür. Kurumsal hosting kullanımının avantajları aşağıdaki gibidir:

  • Esnek trafik ve depolama alanı ile anlık ziyaretçi yığılmaları ve depolama ihtiyaçlarında web sitesine erişimin ya da e-posta trafiğinin aksamasını önler.
  • A class IP tanımlanmış olması ile beraber, aynı sunucudaki diğer siteler ile organik bağ kurulmasının önüne geçilmiş olur. Dolayısı komşu sitelerin spam hareketleri veya uğradıkları saldırılar, kurumsal hosting sahiplerine olumsuz olarak yansımaz.
  • CMS sitesi ya da özel yazılımlar ile uyumlu çalışma özelliğine sahiptir.

Hosting Firması Nasıl Seçilir?

Hosting firması ve planı seçerken göz önünde bulundurulması gerekenler şöyledir:

  • Web alanı: Sunucu üzerinde web sitesi için ayrılacak olan alandır. Her hosting planında web alanı farklı miktarda olabilmektedir.
  • Eposta hesapları: Hosting planı kapsamında oluşturulabilecek e-mail hesaplarının sayısı, hosting planına göre farklılık gösterir. Gelişmiş planlarda sınırsız olurken diğerlerinde 1-10 arasında değişir.
  • Kontrol paneli: Hizmet ve uygulamaların yönetildiği alandır. Kullanımı kolay bir kontrol panelinin olması önemlidir.
  • Aylık transfer: Web sitesinin bir ayda kullanıcılara aktaracağı veri miktarı olarak tanımlanır. Hosting fiyatları, teknik destek, erişilebilirlik garantisi ve veri tabanları gibi ayrıntılar doğrultusunda web sitesinin ihtiyaç duyduğu transfer tespit edilerek doğru plan seçilmelidir.

Facebook, Haber, Sosyal

215
Bize Ulaşın

Merkez mahallesi mutlu han sokak no:17/2 Bartın/Sakarya

info@hostinghaberleri.com.tr

hostinghaberleri.com.tr adresinde yer alan haberlerin iktibas edilirken kaynak gösterilmesini bekleriz.
Sitemizde yer alan haberin telif hakları öncel ajans firmasına aittir, kaynak gösterilmeden ve link verilmeden iktibas edilemezler.
Haber Sitesi Bu içeriğin kullanımıyla ilgili yasal yükümlülükler kullanıcıya aittir.